• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Poznaliśmy wyniki IV Wojewódzkiego Konkursu Literackiego „Wolność jest w nas. Ku pamięci żołnierzy wyklętych”

„Cała kultura, dusza narodu polskiego zakorzeniona jest w Bogu, w krzyżu, w źródle miłości, bo stanowi prawdę o Polsce”.

Sławoj Leszek Głódź

W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 1 marca 2022 roku, zostały ogłoszone wyniki IV Wojewódzkiego Konkursu Literackiego „Wolność jest w nas”. Komisja w składzie: Dominika Góra-Rygiel, Dorota Patejko, Krystyna Wojtoń dokonała oceny 88 prac konkursowych, które nadesłali w regulaminowym czasie uczniowie z 43 szkół podstawowych z województwa podkarpackiego. Konkurs swym patronatem objęli: Małgorzata Rauch – Podkarpacki Kurator Oświaty, Jego Ekscelencja Abp Adam Szal – Metropolita Przemyski, Piotr Uruski – Poseł na Sejm RP, Jan Pelczar – Starosta Powiatu Krośnieńskiego, Wojciech Farbaniec – Burmistrz Gminy Rymanów, Jan Bałuka – Przewodniczący Regionalnej Sekcji NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Krośnie, Piotr Cisek – Dyrektor ZSP w Posadzie Górnej. Ogółem przyznano 11 nagród dla początkujących poetów oraz 11 nagród dla adeptów sztuki prozatorskiej. Gratulujemy wszystkim laureatom!

Jury oceniło prace odrębnie dla poezji i prozy. Zwracano szczególną uwagę na zgodność merytoryczną z tematem konkursu, oryginalny pomysł na tekst, kompozycję utworu i jego przesłanie, a także wyraz artystyczny, ukształtowanie stylistyczne, językowe oraz poprawność w zapisie w zakresie ortografii i interpunkcji. Celem Konkursu Literackiego „Wolność jest w nas” było przede wszystkim przybliżenie sylwetek niezłomnych kapłanów, którzy sprzeciwiali się sowietyzacji Polski w latach 1944-1963 poprzez zainteresowanie młodzieży przez lata przemilczaną powojenną historią Polski. To Kościół od zarania dziejów pełnił wiodącą rolę w krzewieniu poczucia tożsamości narodowej i umacniania polskiej państwowości. W okresie, gdy Polska utraciła wolność i zniknęła z map Europy, duchowni wychowywali do wolności pokolenia młodych ludzi, angażując się w walkę o polskość na gruncie publicystycznym, ale też stawali do walki z bronią w ręku.
Napawa dumą bardzo wysoki poziom wypowiedzi literackich, które powstawały nie tylko w dużych miastach województwa podkarpackiego (Rzeszów, Stalowa Wola, Krosno), ale również mniejszych miejscowościach takich jak: Klimkówka i Sieniawa k. Rymanowa, Lubatowa, Miejsce Piastowe, Kobylany, Glinik k. Łączek Kucharskich, Czarna Sędziszowska, Zasów, Zarzecze, Łąka k. Rzeszowa, Rogóżno i Węgliska k. Łańcuta, Żurawiczki i Maćkówka k. Przeworska, Tuligłowy k. Jarosławia, Dobrynin k. Mielca, Krawce k. Tarnobrzega. Owa szeroka rozpiętość geograficzna szczególnie cieszy, gdyż świadczy o naprawdę niemałym zainteresowaniu konkursem, który stał się cyklicznym wydarzeniem promującym Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w gminie Rymanów.

Przyznano następujące nagrody:

Miejsce

Imię i nazwisko uczestnika

Nazwa szkoły

Imię i nazwisko opiekuna merytorycznego

Kategoria: poezja

I

Anna Adamczyk

Szkoła Podstawowa nr 9
w Stalowej Woli

Joanna Szarama

I

Gabriela Fitoł

Szkoła Podstawowa
w Czarnej Sędziszowskiej

Dorota Jarząb

I

Milena Kaczor

Szkoła Podstawowa
w Bziance

Magdalena Kwiatkowska

II

Julia Sechman

Szkoła Podstawowa
w Miejscu Piastowym

ks. Piotr Sękowski CSMA

II

Gabriel Kwaśniak

Szkoła Podstawowa
w Zarzeczu

Barbara Zięba

II

Aleksandra Szal

Szkoła Podstawowa
w Rogóżnie

Barbara Kiełb

III

Nikola Buksa

Szkoła Podstawowa
w Tuligłowach

Mirosława Pająk

III

Janina Burkat

Szkoła Podstawowa
w Dobryninie

Beata Mazur

III

Marta Słomba

Szkoła Podstawowa
w Przecławiu

Aneta Pamuła

wyróżnienie honorowe

Marta Górecka

Szkoła Podstawowa
w Lubatowej

Barbara Winiarska

wyróżnienie honorowe

Julia Kościńska

Szkoła Podstawowa
w Żurawiczkach

Iwona Węglowska

Kategoria: proza

I

Gabriela Hajduk

Szkoła Podstawowa
w Zarzeczu

Barbara Zięba

I

Gabriel Kwaśniak

Szkoła Podstawowa
w Zarzeczu

Barbara Zięba

I

Bartosz Węgrzyn

Szkoła Podstawowa nr 3
w Krośnie

Honorata Żychowska

II

Kacper Kalinowski

Szkoła Podstawowa Sióstr Nazaretanek w Rzeszowie

Katarzyna Pliś

II

Patryk Rij

Szkoła Podstawowa
w Posadzie Górnej

Waldemar Kilar

II

Maja Wietecha

Szkoła Podstawowa
we Wróbliku Szlacheckim

Aldona Konieczna

III

Aleksandra Strzępek

Szkoła Podstawowa
w Gliniku

Lucyna Woźny

III

Maja Wawrzkowicz

Szkoła Podstawowa
w Rymanowie

Beata Miszczyk

III

Lidia Żywiec

Szkoła Podstawowa
w Komborni

Mariola Frydrych

wyróżnienie honorowe

Jagoda Hawaj

Szkoła Podstawowa
w Wietrznie

Elżbieta Giemza

wyróżnienie honorowe

Jakub Szul

Szkoła Podstawowa
w Posadzie Górnej

Waldemar Kilar

Ze względu na sytuację epidemiczną, stosując się do wytycznych sanitarnych, zapraszamy wszystkich laureatów wraz z jednym opiekunem ze szkoły na galę podsumowującą IV Wojewódzki Konkurs Literacki „Wolność jest w nas. Ku pamięci żołnierzy wyklętych”, która odbędzie się 4 marca 2022 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie o godz. 12:00.

Poniżej prezentujemy program gminnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych:

  • Przemówienie Piotra Ciska – dyrektora Zespołu Szkół Publicznych w Posadzie Górnej.
  • Program artystyczny „Wolność jest w nas” w wykonaniu uczniów z ZSP w Posadzie Górnej.
  • Prelekcja dr. Krzysztofa Buczka „Niezłomni w służbie Bogu i Ojczyźnie”.
  • Podsumowanie IV Wojewódzkiego Konkursu Literackiego „Wolność jest w nas. Ku pamięci żołnierzy wyklętych” przez Dominikę Górę-Rygiel – przewodniczącą Komisji Konkursowej.
  • Wręczenie nagród laureatom.
  • Okazjonalne wystąpienia zaproszonych gości.
  • Wpisy do Księgi Pamiątkowej.
  • Uroczysty obiad.