• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Koncert „Psalmy Pokoju i Pojednania” w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie

„Muzyka nie jest w nutach, ale w ciszy pomiędzy”.

Wolfgang Amadeusz Mozart

W dniu 24 marca 2022 roku, w 78. rocznicę bestialskiego zamordowania heroicznej rodziny Ulmów z Markowej, ukrywającej pod swym dachem Żydów podczas II wojny światowej, w ramach Festiwalu Psalmów Dawidowych w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie odbył się koncert pn. „Psalmy Pokoju i Pojednania”, którego organizatorem była Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR. W tym ciekawym wydarzeniu artystycznym, na zaproszenie ks. katechety Łukasza Pałackiego, wzięła udział reprezentacja społeczności Szkoły Podstawowej w Posadzie Górnej: nauczyciele z dyrektorem Panem Piotrem Ciskiem na czele, uczniowie oraz ich rodzice. Koncert, dedykowany Ukrainie, był wyrazem solidarności z naszym wschodnim sąsiadem, zaatakowanym przez Rosję 24 lutego br.

Uroczystość, prowadzona przez polsko – watykańską dziennikarkę Magdalenę Wolińską-Riedi oraz Grzegorza Boratyna z TVP3 Rzeszów, dostarczyła słuchaczom wielu intelektualnych przeżyć i artystycznych wzruszeń. Najpierw usłyszeliśmy światowej sławy kantorów żydowskich: Avrahama Kirshenbauma i Yaakova Lemmera, którym akompaniował pianista Menachem Bristowski. Muzyka synagogalna w ich wykonaniu była prawdziwą ucztą duchową, a artyści za swój występ zostali nagrodzeni burzą braw. Natomiast w drugiej części wysłuchaliśmy utworów w wykonaniu Józefa Skrzeka, Piotra Rubika, Michała Lorenca, Michała Jurkiewicza, Golec uOrkiestry, Andrzeja Lamperta, Dariusza Malejonka, Grzegorza Wilka, Zofii Nowakowskiej, Barbary Gąsienicy-Giewont, Stanisława Plewniaka, Ricky’ego Liona, Agaty Galik (harfa) i Magdaleny Kołcz-Wrzesień (skrzypce) oraz orkiestry i chóru Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Rolę narratora pełnił Symcha Keller. Wystąpili też dyrygenci Janusz Wierzgacz i Marcin Pospieszalski. Popisowe wystąpienia artystów spotkały się z żywiołowym przyjęciem licznie zgromadzonej publiczności.
Dodajmy, że koncert miał charakter międzynarodowy nie tylko dzięki temu, że na scenie pojawili się cenieni artyści z wielu krajów, ale również dlatego, że wśród publiczności znaleźli się znamienici goście: naczelny rabin Polski Michael Schudrich, ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, arcybiskup metropolita przemyski Adam Szal, biskup pomocniczy przemyski Stanisław Jamrozek, biskup diecezji rzeszowskiej Jan Wątroba, wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, minister w kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy Adam Kwiatkowski, Wojciech Kaczmarczyk – dyrektor Narodowego Instytutu Wolności, konsul honorowy Ukrainy Aleksander Baczyk oraz konsul generalny RP w Odessie Katarzyna Sołek.
Niezwykle refleksyjnym momentem podczas koncertu była wspólna ekumeniczna modlitwa o pokój na świecie rabina Michaela Schudricha oraz hierarchów polskiego Kościoła: arcybiskupa Adama Szala i biskupów Jana Wątroby i Stanisława Jamrozka. W czasie trwającej wojny rosyjsko – ukraińskiej wołanie o pokój nabrało wyjątkowego znaczenia. Każdy z uczestników mógł wesprzeć uchodźców z Ukrainy dowolną kwotą wrzucaną do puszek wolontariuszy.
Dziękujemy księdzu Łukaszowi Pałackiemu jako współorganizatorowi wydarzenia za zaproszenie społeczności szkolnej na wzruszający koncert, który miał na celu nie tylko upamiętnienie heroizmu rodziny Ulmów z Markowej, ale także symbolicznie wspierał duchowo wszystkich pokrzywdzonych w wojnie w Ukrainie oraz walczących w imię wolności.

Fragmenty koncertu można zobaczyć TUTAJ.