„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny”.
Lech Kaczyński
W dniu 1 marca 2016 roku Katarzyna Hanus, zastępca Przewodniczącego SU, wygłosiła przez radiowęzeł komunikat poświęcony Narodowemu Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Wszyscy członkowie społeczności szkolnej dowiedzieli się, że pomysł ustanowienia tego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński, by oddać hołd żołnierzom polskiego podziemia walczącym z komunizmem. Byli prawdziwymi bohaterami, ponieważ – w obronie niepodległego bytu państwa polskiego – przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi.
W tym roku po raz szósty obchodzimy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W celu oddania hołdu wielkim bohaterom organizowane są nie tylko w kraju uroczystości rocznicowe: apele, montaże patriotyczne, sesje naukowe i konferencje, marsze pamięci, wystawy. W wielu miastach świata odbywa się bieg: „Tropem Wilczym” na symbolicznym dystansie 1963 metrów. Jest to hołd dla ostatniego partyzanta, ponieważ Józef Franczak pseudonim „Lalek” poległ właśnie w 1963 roku.
Pamiętajmy: Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzimy zawsze 1 marca, ponieważ tego dnia w 1951 roku w Warszawie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.